Kallós Zoltán életmű-kiállítás és fotókiállítás oltszakadáti hagyományokról

2016. November 1.

„Indulj el egy úton...”
Kallós Zoltán életmű-kiállítás

A XXVIII. Népzene- és néptánctalálkozó keretében Kallós Zoltán népzenekutató, folklorista életművét bemutató kiállítás nyílik a Székely Nemzeti Múzeumban november 11-én, pénteken 17 órátólA rendhagyó tárlat a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum Skanzen Galériájában 2015-ben bemutatott „Indulj el egy úton...” c. életmű-kiállítás folytatása.

Kallós Zoltán 1926. március 26-án született a mezőségi Válaszúton (Kolozs megye) és jelenleg is ott él.  Személyében a 20. század egyik legnagyobb magyar folklórgyűjtőjét tisztelhetjük, aki életét mintegy küldetésként teljesen a kutatásnak szentelte. Az általa Erdélyben és Moldvában gyűjtött néprajzi, népzenei anyag a mai napig páratlan. Meghatározó szerepe volt mind a magyarországi, mind a romániai magyar táncházmozgalom megszületésében és kibontakozásában.

Mit jelent egy ember életében, ha Válaszútra születik? Válaszútra átvitt értelemben, amikor a magyar népi kultúra megőrzése melletti kiállás a kérdés, Válaszútra, Erdélybe, Kolozsvár mellett egy kis faluba, ahol a levegővel szippantja magával az ember az anyanyelve, zenéje, tánca szeretetét, népe melletti kitartását.

A kiállítás Kallós Zoltán nyomán indul el egy úton, melynek során kiderül, miért is ismerünk moldvai népdalokat, hogyan is estek a népzenével szerelembe a táncházmozgalom elindítói, honnan tudjuk, miként énekelték ki balladák által az emberek bánatukat, gondolataikat, és miként lehet egy néprajzkutató, muzeológus, tanító, népzenész egy közösség reménye.
A néprajzkutató életútját bemutató kiállítás fontos összegzője annak, amit a Válaszút- vagy Kallós-jelenség képvisel a magyar kultúrtörténetben.

A kiállítás-megnyitón köszöntőt mond Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, Dr. Pozsony Ferenc néprajzkutató,  a kiállítást bemutatja Dr. Bereczki Ibolya, a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgató-helyettese, a rendezvény házigazdája pedig Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója. Közreműködik a sepsiszentgyörgyi Heveder zenekar.

(Fotó: MTI)

Fotókiállítás: Oltszakadáti hangulatok
Fotográfusok: Ádám Gyula és Kovács László Attila

Ugyancsak a Találkozó keretében kerül sor egy rendhagyó fotókiállításra, melynek megnyitójára november 11-én, pénteken 18:20-kor kerül sor a Háromszék Táncstúdió előcsarnokában.

Oltszakadát egy 650 lelket számláló falu Szeben megyében, Dél-Erdély egyik leghíresebb magyar kulturális szigete. A szakadáti magyarok különösen ragaszkodnak nyelvükhöz, szokásaikhoz, hagyományaikhoz és a vallásukhoz is egyaránt.

Szakadátban napjainkig megőrizték a húsvéti kakasütés szokását. A falubeli ifjak húsvéthétfőn egy élő kakast ítélnek halálra.
A kakasütés a környező népek szokásvilágában is megtalálható. A szakadátiak elmondása szerint azért kell megütni évről évre a kakast, mert az hajdan az ellenség elől bujdosó népét kukorékolásával elárulta. A kakast a réten egy cövekhez kötik, majd a legények próbája következik, vajon ki méri a halálos ütést a jószágra. A legények a faluban kihirdetik a húsvéti vacsora és bál időpontját ahova mindenki hivatalos, főfogásként pedig természetesen a megütött kakas került terítékre. Az élő állat feláldozása, a díszes népviselet és a helyi népszokások teszik igazán különlegessé az eseményt.

Az oltszakadáti kakasütés hagyományával Ádám Gyula és Kovács László Attila fényképei által ismerkedhet meg a sepsiszentgyörgyi közönség.

magnifiercrosschevron-down

This website uses cookies to enhance your browsing experience and ensure the site functions properly. By continuing to use this site, you acknowledge and accept our use of cookies.

Accept All Accept Required Only