Kádár Elemér: Szabadon csapongó gondolatok a 34. sepsiszentgyörgyi Népzene- és Néptánctalálkozó kapcsán

2024. November 15.

A sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncszínház és a Lajtha László Alapítvány idén novemberben már harmincnegyedszerre szervezte meg a térség legkiemelkedőbb táncházas rendezvényét, mely a háromszéki népzene- és néptánckedvelőknek egészen biztosan, de jó eséllyel a távolabb élőknek is színes nagybetűkkel szerepel az éves eseménynaptárában.

A régi szép kilencvenes években az esemény fő attrakciója az volt, hogy erdélyi és moldvai hagyományőrzők jöttek hozzánk, táncaikról, zenéjükről filmfelvétel készült, a színpadon is felléptek, esténként meg együtt lehetett táncolni, mulatni velük, ismerkedni, barátkozni, elsőkézből kapni meg az eredeti mozgásanyagot és az azt fenn- és megtartó szellemiséget, gondolatiságot. Az így létrejött kapcsolatokat aztán később kiválóan lehetett kamatoztatni, amikor már mi mentünk mezőségi, kalotaszegi, gyimesi vagy épp moldvai csángómagyar falvakba, az ismerőseinkhez, továbbképezni magunkat. Ez a hullám azonban érthető módon alábbhagyott idővel, ismerőseink megöregedtek, már nem vállalták a hosszú utazásokat, fellépéseket, aztán szép sorban átmentek az égi tánckarba, zenekarba… A nagymértékben megváltozott falvakban ma is létező, hagyományőrzőnek nevezett csoportok idővel szintén felnőnek majd a feladathoz, lesz még értéke annak, hogy valaki ózdi, szováti, sámsoni… Látjuk ezt a mérai fiatalok táncegyüttesén, a hagyományőrzés megújult formában egyre izmosodik, és hitelessé tud válni úgy is, hogy esetleg nincs már mögötte a kézzel aratás, a bivalyfejés. De ez rengeteg munkába és időbe telik.

A Találkozónak azonban addig is, míg a fiatal hagyományőrzők kora eljön, fenn kell maradni és értékes, tartalmas kínálattal kell kiállni a táncházmozgalom immár sokadik generációja elé úgy, hogy a fiatalok erős, népi és hiteles élményben részesülhessenek, de a régiek se húzzák nagyon az orrukat, hogy „régen jobb volt”. Megjegyzés: egy kicsit így is, úgy is húzni fogják, az emberi természet már csak ilyen.

A szervezők évek óta keresik a megoldásokat, hogy egy olyan városban, amelyből tragikus mértékben hiányzik a néphagyomány tömeges ápolásának mindennemű infrastrukturális feltétele, ne csak életben tartsák, hanem lehetőleg egyre jobbá tegyék a Találkozót. És felettébb örvendetes, hogy ez sikerül is nekik!

Ezen a ponton tekintsük át, mi is történt itt az elmúlt hétvégén:

Pénteken délután négykor a városközpontban, a színház előtti – igazán örömszerző táncolásra teljesen alkalmatlan - kövezeten egy népes villámcsődülettel beindult a rendezvény nyilvános programfolyama. Ezt követően a Tamási Áron Színház színpadán a Magyar Nemzeti Táncegyüttes Élő Tánc-Archívum sorozatából a Kalotaszeg és Szatmár tájegységek táncos örökségét bemutató folklórműsor volt látható. Az est óráiban pedig az egyre népszerűbb Folk Kvíz - Táncházas kvíz vetélkedő zajlott hatalmas sikerrel a Háromszék Táncstúdió előcsarnokában, miközben a színház előcsarnokában és büféjében – táncos bokák és térdek ádáz ellenségének számító műmárványon - remek hangulatú táncház és folkkocsma zajlott, kiváló helyi és vendégzenészekkel, a táncosok között pedig a messziről jött ismerősökön túl még kaukázusi vendégdiákokat is felfedezhetett, aki értette az árulkodó jeleket. A lassan öregedő, testi problémáikra egyre inkább odafigyelni kénytelen táncosok nagy szeretettel gondoltak a mindenfelé egyre nagyobb számban felépülő táncház-csűrökre, ahol deszkapadlón és tágas négyzetmétereken, a visszhangmentes térben jól szóló akusztikus népzenére lehet önfeledten mulatni.

Flashmob. Fotó: Toró Attila
Magyar Nemzeti Táncegyüttes-Élő Tánc-Archívum: Kalotaszeg és Szatmár. Fotó: Toró Attila

This image has an empty alt attribute; its file name is 34-NNT-Tanchaz-1-Toro-Attila-DSC_5760-1024x683.jpg
Táncház. Fotó: Toró Attila

Szombat reggel az egész rendezvény átköltözött a Sepsi Arénába. A helyszín kb mindenkinek mindentől messze van, a város szélén, ide már (szinte) senki nem jön gyalog… Ez nem feltétlenül baj, de szűri a látogatókat, egy része azoknak, akik a belvárosban betérnének a Találkozóra, ide nem jön ki. A sportcsarnok nem ilyen rendezvények megtartására jött létre, rendkívül nehéz benne néphagyományos forma- és színvilágú tereket, de főleg pozitívan értékelhető minőségű hangosítást megvalósítani, bár ez azért évről évre javulgat mégis… Idén a Tündérvár Egyesület játszóháza és a Guzsalyas Alapítvány kézműves műhelyei bekerültek a küzdőtérre. Ez nagyon jó megoldás, mert így egy térbe került minden, ami táncházas gyermekek szórakozása és szórakoztatása terén egybetartozik, a színpadon zajló eseményeket is figyelemmel lehetett közben kísérni, és az a zavaró képi forma sem jött létre, hogy bár a korábbi években is nagyon sokan nézték az előadásokat, mégis sok volt a térben az üres felület, aminek a lélektani hatása nem túl jó. Ez tehát megoldódott, ez egy örvendetes fejlemény. Az önfeledten játszadozó gyereksokaság zsivalya nem zavarta a színpadi eseményeket, hiszen utóbbiak kellőképpen kihangosítva jól érvényesültek így is.

Fotó: Toró Attila

A körfolyosón pedig így jobban elfért a kézműves kirakodóvásár, a gyöngyök, népviseletek, régi háztartási eszközök (a „vasalókiállítás”), a nemezszőnyeg- és fotókiállítások szívet-lelket melengető, szemeket gyönyörködtető sora! Ez is jó – bár ezekre így is még mindig sokkal kevesebb figyelem esik, mint amennyit megérdemelnének! 

Fotó: Toró Attila

A nagyszínpadon az egymást követő gálák generációs bontása megmaradt a régi forma szerint, de ez nem baj, sőt éppen jó, hiszen ez így ésszerű: reggel a gyermekcsoportoké volt a színpad, délben/koradélután pedig az egyre jobb színvonalú ifjúsági csoportoké, és itt volt idén is Paár Julcsi is! Közben a táncteremben lezajlott a legényesverseny. Ennek kapcsán a rendezvény szünetében épületes beszélgetés zajlott az egyes versenyzőket felkészítő oktatók és az esemény főmeghívottja, az inaktelki Gergely István között, akinek (és többünknek is!) az a meglátása, hogy a verseny helyett, melyre idén az ő táncát kellett megtanulni felvételről, konstruktívabb lenne mesterkurzust hirdetni meg, amelyben hivatásos oktatói asszisztenciával ő maga – minden évben a kiválasztott élő legenda – oktatná a maga táncát mindazoknak, akiket érdekel, több órán keresztül, alaposan és átbeszélve. A Találkozó hagyományaihoz is jobban illeszkedne, mint egy verseny, és nem kizárt, hogy egy kis odafigyeléssel az idén Rugonfalván megtartott Erdélyi Legényestalálkozó is helyet kaphatna a szentgyörgyi Találkozó rendszerében. Visszakanyarodva a programhoz: a legényesversenynek a Háromszék Táncszínházzal megerősített díjosztó gálája nyitotta a nagyszínpadon az esti műszakot. De előbb a táncteremben volt még egy Babinecz Sándor „Bubu” által remek módszertannal felépített pásztorbotoló-oktatás (az ilyen adott esetben nagyon szépen összefésülhető lenne egy fentebb emlegetett tematikus mesterkurzussal) és egy ugyancsak remek hangulatú népzenei koncert Tímár Sárával, a konferenciateremben pedig babás-mamás játszóház Erőss Judittal, hangszersimogató a Folker Zenekarral, néprajzi filmek vetítése, különböző témájú szakmai beszélgetések Ádám Gyula és Kása Béla, kiváló ethno-fotósokkal és az Erdővidékről származó, Budapesten pedig a táncos szakma kiválóságává váló Tókos Attilával.

Aprók Gálája. Fotó: Toró Attila
This image has an empty alt attribute; its file name is 34-NNT-Paar-Julcsi-Toro-Attila-DSC_6276-1024x683.jpg
Paár Julcsi: Rókatánc mesés komédia. Fotó: Toró Attila
Fiatalok Gálája. Fotó: Toró Attila

X. Székelyföldi Legényesverseny. Fotó: Toró Attila
Ádám Gyula és Kása Béla fotóművészek. Fotó: Toró Attila

Az esti gálaműsor-folyam kiemelkedő eseménye volt a húsz éves jubileumát ünneplő hazai Heveder zenekar és meghívottjai koncertje. A rendkívül népszerű együttes önálló színpadi számai is garantálták volna a biztos sikert, de azért hadd álljon itt az impozáns vendéglista is: Pál István „Szalonna” és bandája, Papp István “Gázsa”, Balogh Kálmán, Szabó Dániel, Eötvös Rémusz, "Neti Sanyika" és zenekara, és végül, de cseppet sem utolsó sorban a Háromszék Táncszínház tánckara, Mocsel Hunor fiatal őrkői táncossal kikerekítve. Ritka és egészen rendkívüli alkalom ennyi szakmai kiválóságot egy koncert keretein belül látni, hallani! Hálás lehet az Úristennek, a szervezőknek és a fellépőknek, aki ezen jelen lehetett. Ezúton is gratulálok, kedves Heveder, még vagy „száz évig” abba ne hagyjátok!

Heveder Banda és meghívottai - Eötvös Rémusz őrkői adatközlő. Fotó: Toró Attila

This image has an empty alt attribute; its file name is 34nnt-Heveder-Toro-Attila-DSC_7362-1024x683.jpg
Heveder Banda és meghívottai - Balogh Kálmán, Szabó Dániel, Ürmös Sándor. Fotó: Toró Attila
Heveder Banda és meghívottai - Pál István "Szalonna" és Bandája. Fotó: Toró Attila

Heveder Banda és meghívottai - Papp István “Gázsa”. Fotó: Toró Attila
Heveder Banda és meghívottai - ifj. Fodor Sándor "Neti Sanyika" és zenekara. Fotó: Toró Attila

Ezután újra a Magyar Nemzeti Táncegyüttes vette át a színpadot, ahol ezúttal Európa szívében – válogatás a magyar nyelvterület legszebb táncaiból c. folklórműsort adták elő, természetesen nagy sikerrel. Leginkább persze, a kalocsai, mezőkövesdi matyó, és sárközi koreográfiákat szerettük, és nem volt ez másként egy estével korábban sem: akkor is a szatmári összeállítás volt a mi szemünkben az erősebb, hitelesebb, a kalotaszegitől kicsit furán éreztük magunkat, hiszen szép, persze, de... Amikor a budapesti profik erdélyi táncokat járnak, valahogy mindig az az érzésünk, hogy nagyon meg akarják mutatni, jobban akarják tudni, mint mi, (sokkal) gyorsabbak, nagyobbakat ugranak, nagy az igyekezet, dicséretes a sportteljesítmény, de valahogy elvész az egésznek az erdélyi-emberi léptéke, a méltósága.

Magyar Nemzeti Táncegyüttes: Európa szívében. Fotó: Toró Attila

Az elmúlt években rendre magyarországi hivatásos együttesek voltak a rendezvény messziről jött vendégei, ami azért jó, mert így legalább láthatjuk őket is. Jövőre talán érdemes lenne ezen a nyomon továbbmenvén a pozsonyi Ifjú Szíveket hívni meg, de amúgy van már a Délvidéknek is majdnem hivatásos táncegyüttese, a Vajdasági Kamara Táncegyüttes. Őket is különösen érdekes lenne Szentgyörgyön is látni! És mert ez a rendezvény – bár nyitott, és mindenkihez szól, mindenkinek kínál színes, értékes tartalmakat – elsősorban mégiscsak a táncházasok ünnepe, természetesen ezúttal is a rendkívül mozgalmas két napot lezáró táncház tette fel az i-re a pontot. A két nap alatt felvonult rengeteg zenekar majd’ mindegyike szerepet kapott benne legalább egy-egy táncrend erejéig, de szép számmal voltak vegyesbandás megoldások is, valamint a táncházterem előterében, a büfében is folyamatosan szólt a muzsika, az ének, de ott is volt tánc is!

magnifiercrosschevron-down

This website uses cookies to enhance your browsing experience and ensure the site functions properly. By continuing to use this site, you acknowledge and accept our use of cookies.

Accept All Accept Required Only