A successful season for Háromszék Dance Ensemble

2024. June 26.

Két új bemutató, hat különböző előadás repertoáron, Népzene- és Néptánctalálkozó, Erdélyi Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozója, hangszerbemutatók, vidéki kiszállások, belföldi- és külföldi turnék, táncházak gazdagították a 2023/2024-es évadunkat.

Photo: Jocó Kátai

Home in the Homeland

Évadunkat a Home in the Homeland c. folklór előadással indítottuk augusztus 20-án Nyíregyházán, a Nyíregyházi Folkfélhét 2023 rendezvény keretében.

A Módos Máté és Módosné Almási Berta Csilla rendezésében készült produkció a történelmi Magyarország különböző régióinak táncait és autentikus, teljes értékű viseleteit mutatja be. A táncos barangolás során somogyi kanásztáncot, páros ugróst, üvegest, rimóci sarkantyúst, karikázót, alföldi botolót, viski csárdást és keringőt, bukovinai kétfelé tappantóst és silladrit, nagypaládi és szeghalmi verbunkot is láthatott a közönség.

Rendhagyó folklór előadásunkat összesen 14 alkalommal vittük színpadra Nyíregyházán, Veszprémben a Veszprém FOLK 2023 keretében, Sepsiszentgyörgyön, Baróton, Gyergyóalfaluban, Nyárádszeredán, valamint Kézdivásárhelyen.

Photo: Jocó Kátai

We will live free

Az Ivácson László által rendezett produkció Petőfi Sándor erdélyi kötődésére épül. Az előadás az alföldi tájon született költőnek a Székelyföld népeivel való kapcsolatát mutatja be, az 1848-1949-es évek hangulatának változatait, az aktuális események nyomán támadó lelkesedést, együttérzést. Petőfi a köztársasági elveit mindenhol hirdette, a forradalom tüzét állhatatosan szította. Nemzeti szellemű költeményei a magyar hazafias líra kitűnő darabjai, amelyek azt üzenik, hogy nem elég a hazát tétlenül szeretni, hanem a szabadság kivívásával újjá is kell azt teremteni.

Ebben az évadban 15 alkalommal mutattuk be az We will live free c. folklór műsort, Sepsiszentgyörgyön kívül több vidéki településen is felléptünk: a Székelyföld Napok keretében Bodokon, Gelencén, Zabolán és Vargyason, valamint Nagyajtán, Esztelneken, Gyergyóújfaluban, Aradon, Temesváron és Marosvásárhelyen.

Photo: Jocó Kátai

Tragedy

Októberben újra műsorra tűztük tavalyi évadunk legtöbbet játszott Tragedy c. táncszínházi előadását. Könczei Árpád rendező-koreográfus a produkciót gondolatébresztőnek szánja. A táncművészet (néptánc, kortárstánc, mozgásművészet) eszközeivel a férfi-nő kapcsolatról, az egyén és tömeg viszonyáról, a hitről, szerelemről, szabadságról, a versenyről, a falanszter létről kérdéseket tesz fel és megpróbálja a válaszokat is megkeresni.

A Madách műve nyomán készült előadást többállomásos belföldi és külföldi turné keretében mutattuk be Nagyváradon, valamint a Nemzeti Táncszínház társszervezésében Debrecenben, Kecskeméten, Budapesten, illetve Veszprémben. A produkciót ezen kívül színpadra vittük még  Sepsiszentgyörgyön és a Brassói Magyar Színházfesztiválon is.

Photo: Jocó Kátai

World Famous Redever

Novemberben és decemberben összesen 6 alkalommal játszottuk a World Famous Redever c. gyerekeknek szóló előadásunkat. Redeverrel, Gyuri királlyal, a királylányokkal, Lágyi mesterrel, Albival és Leventével Sepsiszentgyörgyön, Kovásznán, valamint Marosvásárhelyen találkozhattak legkisebb nézőink.

Fotó: Toró Attila

Folk Dance and Music Festival, ed.33.

A közösség összefogásával, az eredeti elképzelés szerint valósulhatott meg a Folk Dance and Music Festival, ed.33. 2023.november 10-11. között a Tamási Áron Színházban és a Sepsi Arénában.

A két napos találkozó szombati, november 11-i helyszíne ezúttal is a Sepsi Aréna volt, ahol gazdag, változatos programmal vártunk minden korosztályt.

A rendezvény az elmúlt években Erdély egyik legjelentősebb folklór eseményévé nőtte ki magát, kiemelkedő színfolttal gazdagítva Sepsiszentgyörgy kulturális programkínálatát.

Az idelátogató adatközlő táncosok és zenészek évről-évre értékes folklóranyagot kínálnak a közönségnek, ezúttal Mezőség csodálatos tánc-és zenei világával ismerkedhettünk meg közelebbről.

Eseményünk díszvendége a Magyar Állami Népi Együttes volt, két előadással is színesítették a Népzene- és néptánctalálkozót. Megrendezésre került a Szeklerland Lad's Dance Competition, ed. IX., meghívottunk volt Berecz András, Pál István Szalonna, a Kolompos együttes, de gyermekfoglalkozások, fotókiállítás, filmvetítés, könyvbemutató, valamint táncházak is várták az érdeklődőket. 

Photo: Jocó Kátai

ECCE HOMO

Évadunk első bemutatóját 2024. január 29-én tartottuk. Társulatunk egy rendhagyó táncszínházi előadás létrehozására vállalkozott ECCE HOMO címmel, amelyet Farkas Tamás koreográfus álmodott színpadra Tapasztó Ernő társrendezővel együtt, Munkácsy Mihály 180. születési évfordulójának apropóján.

  
A produkció Munkácsy festményeit kívánja egyedi módon feldolgozni, egyrészt a festő géniuszi életútjának egy-egy karakteres elemét felhasználva, másrészt 21. századi, kortárs gondolattal társítva a képzőművészeti alkotások jelentéstartalmát, mondanivalóját, üzenetét.
A produkció alkotóstábja: Farkas Tamás rendező-koreográfus, Tapasztó Ernő társrendező, Fazakas Levente zeneszerző, Izsák Előd látványtervező, Szőke Zsuzsi díszlettervező, Cristina Breteanu jelmeztervező, Gyarmati Gabriella művészeti tanácsadó.

A táncszínházi produkciót összesen 11 alkalommal vittük színpadra, Sepsiszentgyörgyön kívül Kézdivásárhelyen, Székelyudvarhelyen, valamint Nyárádszeredán is bemutattuk. Nagy megtiszteltetés volt, hogy meghívást kaptunk a nagybányai 30. ATELIER Nemzetközi Színházfesztiválra, és június 7-én az ECCE HOMO előadásunk nyitotta meg ezt a nagy múltú, rangos rendezvényt.

Hangszerbemutatók

Együttesünk zenekara januártól szervezett hangszerbemutatókat tartott kisdiákoknak. Összesen 15 alkalommal ismerkedhettek a sepsiszentgyörgyi, sepsibükszádi, sepsibodoki, brassói, kovásznai, apácai, valamint négyfalusi gyerekek a különböző népi hangszerekkel.

Photo: Jocó Kátai

Lúdas Matyi

Április 10-én bemutattuk a Lúdas Matyi c. felújított gyerekműsorunkat Novák Ferenc „Tata” rendezésében. A Fazekas Mihály klasszikus műve alapján készült mese-musical a sepsiszentgyörgyi közönségnek nem ismeretlen, hiszen a Háromszék Táncegyüttes  2001-ben és 2008-ban is már színpadra vitte - nem kis sikerrel. A 2024-es premier ezeknek a felújított változata, amelyet több szereposztásban tűztünk műsorra, összesen 18 alkalommal. A sepsiszentgyörgyi közönségen kívül, a gelencei, nagyajtai, négyfalusi és baróti gyermekek is találkozhattak Matyival, a Libával és a kapzsi Döbrögi házaspárral.

Fotó: Toró Attila

18. Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozója

A Háromszék Táncegyüttes szervezésében került megrendezésre idén a 18. Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozója 2024. május 28-31. között Sepsiszentgyörgyön. A találkozó gazdag palettát tárt a közönség elé, így mutatva átfogó képet a hivatásos táncegyüttesek jelenéről Erdélyben.

A négynapos találkozó az erdélyi magyar hivatásos táncélet legfontosabb szakmai rendezvénye, legnagyobb erénye pedig az, hogy a résztvevő Bekecs Táncszínház, Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes, Háromszék Táncegyüttes, Maros Művészegyüttes, Nagyvárad Táncegyüttes és Udvarhely Néptáncműhely végig jelen lehetett a rendezvényen, így lehetőségük adódott megnézni egymás produkcióit, meghallgatni ezek szakmai kiértékelőit, ezáltal pedig tanulni egymástól.

A programok a Tamási Áron Színházban és a Háromszék Táncstúdióban zajlottak. Négy napon át több mint száz táncművészt láttunk vendégül Sepsiszentgyörgyön, de neves koreográfusokat, rendezőket, színházi szakembereket is köszönthettünk köreinkben. A találkozó keretében zajló szakmai beszélgetések kulcsfontosságú szerepet töltöttek be az évek során az erdélyi hivatásos táncszakma fejlődésében és útkeresésében.

A találkozót egy néptánc flashmob nyitotta meg kedden, május 28-án 17 órától Sepsiszentgyörgy Főterén, amelyen a meghívott együttesek táncosai és zenészei nyújtottak felejthetetlen élményt a helyi közönségnek.

Záróünnepként pedig a rendezvényt egy közös Gálaműsorral koronáztuk a Tamási Áron Színházban május 31-én, pénteken 19 órától. Ahogyan mezőségi táncokkal nyitottunk a fesztiválnyitó flashmobon, a Gálaműsort is egy közös mezőségi koreográfiával zártuk, ezáltal keretezve az idei találkozót, amely gazdag programkínálatával a szakmai fejlődésre és a szórakozásra egyaránt teremtett lehetőséget.

A fesztiválon több értékes kísérőprogramot is kínáltunk a résztvevőknek: 3 szakmai előadás, 1 koncert, 1 kiállítás, 1 táncház és 1 folklór-kvíz vetélkedő gazdagította a programot. A fesztivál nagy sikernek örvendett a sepsiszentgyörgyi közönség körében is, mindegyik előadáson teltháznak örvendhettünk. A négy nap során összesen 2175 látogatót sikerült bevonzani.

Fotó: Toró Attila

Táncházak

A Lajtha László Alapítvánnyal közösen ebben az évadban is megszerveztük a sepsiszentgyörgyi táncházakat. Összesen 11 alkalommal gyűltek össze a néptánckedvelő fiatalok, új táncokat tanulni és szórakozni a Folker együttes, illetve a Heveder zenekar muzsikájára.

A 2023/2024-es táncházi évadban is kiváló táncművészeink váltakozva voltak táncházaink házigazdái, akik tánc- és népdaltanítással várták az érdeklődőket. Megrendezésre került a hagyományos karácsonyi táncházunk, a farsangbúcsúztató táncház, illetve a Szent György- napi táncház is.

A 86 előadás után most kis pihenőre megyünk, hogy feltöltődve, újult erővel várhassuk előadásainkra és rendezvényeinkre a következő évadban is!

A Háromszék Táncegyüttes színes és színvonalas tevékenységét az évad folyamán Kovászna Megye Tanácsának állandó támogatása mellett Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala, a Csoóri Sándor Alap, a Bethlen Gábor Alap, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, Nemzeti Kulturális Alap at Communitas Alapítvány támogatta pályázatok révén.

magnifiercrosschevron-down