The wheel of the year turns

Farsangfarkától Nagypéntekig Palócföldön
A farsangfarkának nevezett, Hamvazószerdával bezáródó táncos mulatság a sötétség, a hideg és a gonosz erőitől való megszabadulás örömét jeleníti meg. A kiszebabára aggatott, majd letépett rongyok a tél uralmának a megsemmisítését jelképezik. Lévay Péter és Kiss Zsuzsanna koreográfiájában mindenki a maga módján fogadja a természet ébredését: a boszorkány rontáshoz szed harmatot, mások nagyhétre készülnek, a fiatalok pedig párválasztásra, napköszöntésre használják ki az új tavasz ébredésével járó, testi-lelki megtisztulását.

Juhmérés Kalotaszegen
A juhmérés jellegzetes pásztorszokás Kalotaszegen. A nyájnak a tavaszi legelőre való első kihajtása általában Szent György napjára esik. A gazdák, a juhok száma és az általuk adott tejmennyiség alapján ekkor állapítják meg, hogy a nyár folyamán ki milyen sorrendben, mennyi tejet kap és ki lesz az első gazda, vagyis a turma ügyeinek az intézője abban az évben.
"A gazdák azelőtt való éjszaka kimennek a juhaikkal a legelőre, vigyáznak rájuk, és reggel mikor mulatozva hajtják a juhaikat, a lányok, asszonyok a kapuból lesik, vízzel leöntözik őket, ez a jelképe annak, hogy minél több tej legyen és bőséges legelő a juhaik számára." (Gergely István adatközlő, Inaktelke, Kalotaszeg). Ivácson László koreográfiája híven tükrözi a szokás hangulatát, amelyet a lakodalomnál is nagyobbnak tartanak, mert itt a falu apraja-nagyja jelen van.

Mezőségi szüreti bál
A szüret után minden vidéken gyakori az ifjak bállal végződő felvonulása. A kemény munka fáradtáságát magukból kitáncoló, a bő termést ünneplő fiatalok táncát Zsuráfszky Zoltán koreográfus vitte színpadra. Táncukban a szüreti felvonuláshoz, meneteléshez, a bálhoz vagy mulatsághoz kötődő szüreti szokások képei villanak fel.

Istvánolás Nyárádselyén - Újévköszöntő
A XVIII. század közepéig a karácsony a hármas ünnep volt, megemlékeztek Szent István és János vértanúkról is. Később már csak Szent István napja maradt jeles ünnep. Az István és János nevűek névnapi köszöntője együtt járt a kántálással és az azt követő áldomással. László Csaba koreográfiája ezen szokásokból ihletődött. Ivácson László újévköszöntője pedig abból a Székelyföldi hiedelemből, amely szerint ha Újév napján cigány ember jön a házhoz, szerencsét hoz az egész évre.

Dance company
Cseke Csilla, Kiss Enikő, Keresztes Edit, Kozma Katalin, Kubánda Lilla-Tünde, Lukács Réka, Mátyás Eszter, Pilinger Mónika, Vajda Katalin, Virág Imola, Brugós Sándor-Csaba, Csáki Csaba, Imre Béla, Jánó Tibor, Kiss István, Marthi Zoltán, Virág Endre.

Asszisztens: Tekeres Gizella
Tánckarvezető: Ivácson László

Muzsikál: Palló zenekar (Molnár Szabolcs, Köllő Gergely, Mayer Robert)
Énekel: Márdírosz Ágnes m.v.
Díszlet: Deák Barna m.v., Deák M. Ria m.v.
A műsort összeállította: Ivácson László
Ügyelő: Demeter Erika
Világosító: Besenyei Sándor
Hangosító: Vajda Attila
Öltöztetőnők: Kósa Enikő, Lukács Katalin
Műszak: Lukács Szabolcs, Bíró Csaba-Attila, Márton Adrian Iosif

Future performances

magnifiercrosschevron-down

This website uses cookies to enhance your browsing experience and ensure the site functions properly. By continuing to use this site, you acknowledge and accept our use of cookies.

Accept All Accept Required Only