Dragonslayer

A Háromszék Táncegyüttes Szent György Lovag képét és tetteit felelevenítő előadása, a
„SÁRKÁNYÖLŐ”, Paszikratész Szent Györgyről szóló passióváltozatára, Weöres Sándor „Octopus avagy Szent György és a sárkány históriája” című tragikomédiájára épül, de feldolgozzuk benne az Arany Legendából átvett középkori arhaikus magyar liturgiaszöveget is az Érdy-kódexből, valamint további legenda-változatokat.
A táncszínházi előadás elsősorban a jó és a rossz harcáról szól, miközben az emberi mindenkori hit kérdéseit feszegeti: mi tulajdonképpen beleszületünk egyfajta hitvilágba - kérdés, hogy ezt meg tudjuk-e változtatni életünk folyamán, nem vagyunk-e manipulálva mindezek által. A darab az istenbe vetett hit - és az ebből eredő vallások és a szokásvilágok kapcsolatát kutatja, és arra világít rá, hogy bizonyos népszokásaink pontosan a hitből kiindulva az idők folyamán különböző értelmezést kaptak. Érdekes elgondolkodni azon, hogy pogány rituálékból hogyan lett ártatlan gyermekjáték. A bújócska, a kiszámolósdi és számos máig is élő szokás mögött ott lapul a régi korok elfeledett áldozatainak emléke, ott lapul a halál és az élet örök harca, a mindenkiben bújkáló gonosz sárkány és Szent György is.

A történet egy olyan városban zajlik, ahol a nép, a hatalom által manipulált tömeg szentül hisz a sárkány isteni szintre emelt hitében: minden jót neki köszönnek, minden rossz csapást tőle kapnak. György lovag mint a Római Birodalom tisztje, leigázza ezt a várost a hadseregével és kihasználván ezt az alkalmat az embereket az új hitre, a szerinte igazi, egyetlen istenhitre téríti. Egyedül György lovag számára derül ki, hogy a sárkány nem is létezett, az egész félelmet, és a sárkány körül létező mítoszt a vezetők alakították ki, hogy minél jobban tudjanak uralkodni a tömegen. Neki sikerül megszüntetni ezt a hatalmat. A városlakók nem tudják elfogadni, hogy egy nemlétező dologban hittek. Az új hit felvételét egyedül a sárkány szimbolikus megölésével tudják - maguknak - megmagyarázni.
Ennek értelmében az előadás vezérvonala az a meggyőződés, hogy a Krisztusi szeretet, a keresztényi hit megszünteti a démonok uralmát, és a gonoszt minden alakjában legyőzi. Ez az az érték, amelyet közvetíteni akar, és ez az az érték, amely egyre inkább eltűnőben van a világunkból. Így Szent György Lovag visszatérése és példamutatása, - akár egy előadás erejéig is - egyre szükségesebbé válik, hiszen mindannyian tapasztaljuk: a ma élő embernek megannyi „sárkánnyal” kell megvívni nap mint nap.

CAST:
György Lovag: Magyar Csaba
Anyakirályné: Vajda Katalin
Király: Vaszi Levente
Főpap: Bordás Attila m.v.
Királykisasszony: Karácsony Zsuzsanna
I. Szűz: Keresztes Gabriella
II. Szűz: Kubánda Lilla
A király főtisztjei: Hatházi Vilmos, Ürmösi-Incze Hunor, Virág Endre

Énekesek: Erőss Judit, Jánó Tibor
Tömeg: Csáki Csaba, Fülöp Csaba, Hatházi Vilmos, Horváth Tas, Kocsis Hunor, Péter Előd, Tőkés Zsolt, Udvari Róbert mv., Bükkösi Tímea mv., Csákány Helga-Katalin, Dombi Rózsa, Jakab Melinda mv., Karácsony Zsuzsanna, Kovács Ildikó mv., Tőkés Edit, Keresztes Gabriella, Kisgyörgy Enikő, Pilinger Mónika

Tánckarvezetők: Tekeres Gizella, Tőkés Zsolt
Díszlet: Ivácson László, Deák Barna m.v.
Jelmezterv: Kiss Zsuzsanna m.v., Csiki Csaba mv.
Music editor: Fazakas Levente

A rendező munkatársa: Fazakas Misi m.v.
Koreográfus: Bordás Attila m.v.
Director- choreographer: László Ivácson

Future performances

magnifiercrosschevron-down

This website uses cookies to enhance your browsing experience and ensure the site functions properly. By continuing to use this site, you acknowledge and accept our use of cookies.

Accept All Accept Required Only