Ballad of Csávás

Talán be sem kell mutatnunk a közönségnek a Szászcsávási Zenekart, hiszen aki valamit is hallott a táncházmozgalomról, bizonyára hallott a világhírű szászcsávási zenészekről is. Pályafutásuk alatt nem csak szülőföldjüket, a Kis-Küküllő vidékét járták be, de hívták őket a táncházmozgalom minden jelentősebb eseményére, és eljutottak Nyugat-Európába illetve Amerikába is, ahol nagyszabású koncerteken léptek fel.
A zenekar tagjai kiterjedt zenészcsalád: az alapzenekar Dumnezeu ragadványnevű Jámbor István prímás; testvére, Csányi Mátyás Mutis bőgős volt (meghalt 2007.06.21.); és sógoruk, Mezei Ferenc “Csángáló”, a kontrás által alkotott együttest. Mindhárman a “Vén Kránci”-ként emlegetett “Csángáló” nagyapjától tanulták a mesterség fortélyait. A “Vén Kránci”-t, Horvát Mezei Ferencet évtizedekkel halála után is emlegetik.

A fiatalabb generáció is követi a családi hagyományt: Csángáló unokatestvére, Mezei Levente “Leves” prímás; Jámbor István és Csányi Mátyás öccse, Csányi Sándor “Cilika” prímás; és Csángáló fia, Jámbor Ferenc “Tocsila” prímás. Fõ hangszerükön kívül valamennyien jól játszanak a többi hangszeren is, és általában kiváló táncosok. A kommunizmusban kötelező volt mindenkinek “komoly”, munkakönyves állást felmutatni, ez a forradalom után megváltozott, és zenekar (pontosabban a zenekarok) a zenélésből élnek.
A szászcsávási zenészek repertoárja rendkívül széles. Ennek egyik oka, hogy magyaroknak, románoknak, cigányoknak egyaránt muzsikálnak; Jámbor István, Mezei Ferenc és Csányi Mátyás pedig fiatalkorukban az azóta Erdélyből javarészt kitelepült szászoknak is játszottak.

A Csávási Ballada végigkalauzol bennünket egy magyar lakodalomba, egy román keresztelőbe és egy cigány bálba, majd kilépve ebből a hagyományos körből a csávásiakkal együtt eljutunk a városi táncházba és a Chicago-i koncertre is. A megrendelők mindig egy prímást választottak, ehhez csatlakozott a kíséret. Állandó vetélkedés folyt a prímások között, hogy ki a legjobb egy illető táncrendben. Ez az egészséges konkurencián túl oda vezetett, hogy a három prímás sohasem zenélt együtt. Az együttzenélés és a világhír útjára igazából a táncházmozgalom indította el a szászcsávásiakat, hiszen ide mindig együtt hívták meg őket, innen “vitték” tovább őket koncertekre, lemezfelvételekre.

Nem véletlenül alakult ki ez az igényes professzionalizmus Szászcsáváson, hiszen ez talán az egyetlen közép-kelet-európai falu, ahol az ötszólamú éneklés (kutatók szerint a bázeli iskola hagyományáig visszavezethetően) folklorizálódott és ebben a népies formában a mai napig fennmaradt. A helyi kórusban a szólamok apáról fiúra öröklődtek és ez a szokatlan népi zenei kultúra az egész település kulturális életére kihatott. Nem csoda hogy pont ebből a faluból indult diadalútjára a világhírű szászcsávási zenekar. A közösség zenei elvárása a helyi prímásokkal szemben eleve olyan magas volt, hogy aki szászcsáváson megállta a helyét a “bandában” a világ bármely pontján megállta a helyét, táncházakban vagy akármelyik koncertszínpadon.
Mindezek mellett előadásunk egyedi kísérlet arra, hogy a küküllő-menti egymás mellett – és egymással kölcsönhatásban – élő három különböző nemzetiségnek egyszerre legyen kulturális nagykövete a világban.

Dance company
Albert Éva-Andrea
Karácsony Tünde-Mária
Karácsony Zsuzsanna
Keresztes Edit
Kubánda Lilla-Tünde
Lukács Réka
Nagy Szende
Pilinger Mónika
Virág Imola
Bajkó László
Csáki Csaba
Györgyjakab András
Hatházi Vilmos
Horváth Rudolf Tas
Tőkés Zsolt
Ürmösi-Incze Hunor
Virág Endre

Orchestra
Fazakas Levente – zenekarvezető, hegedű
Fazakas Albert – brácsa
Bajna György – nagybőgő
Szilágyi László – brácsa, harmonika, szintetizátor
Molnár Szabolcs – hegedű
Bartis Zoltán – hegedű

Rendező: Ivácson László
Koreográfusok: Mátéfi Csaba, Kis István, Kis-Demeter Erika, Szűcs Gábor, Ivácson László
Zenei szerkesztő: Fazakas Levente
Díszlettervező: Csiki Csaba
A rendező munkatársa: Czilli Balázs

Future performances

magnifiercrosschevron-down

This website uses cookies to enhance your browsing experience and ensure the site functions properly. By continuing to use this site, you acknowledge and accept our use of cookies.

Accept All Accept Required Only